Skutecznym sposobem na zabezpieczenie przed skutkami sytuacji losowych jest polisa OC najemcy nieruchomości. Mimo że nie jest to ubezpieczenie obowiązkowe, o ile nie wymaga tego strona umowy, to daje najemcy poczucie komfortu i bezpieczeństwa. OC najemcy w PZU. Taka polisa to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych rocznie, ale pozwala uniknąć pokrywania zniszczeń w mieszkaniu z własnej kieszeni.
Co obejmuje ochrona z polisy OC najemcy?
Najkrócej: zniszczenie cudzej własności oraz szkody wyrządzone na mieniu ruchomym. W praktyce ubezpieczenie zadziała w przypadku uszkodzenia podłóg, ścian, okien, mebli, sprzętu RTV czy AGD.
Zalanie, stłuczona szyba w oknie oraz uszkodzenie mebli to najczęściej zgłaszane uszkodzenie w wynajmowanych mieszkaniach. Polisa OC najemcy obejmuje wszystkie szkody spowodowane nie tylko przez ubezpieczonego, ale także jego dzieci, zwierzęta czy zatrudnioną nianię.
W przypadku powstania szkód w wynajmowanym mieszkaniu, PZU zobowiązuje się m.in. do pokrycia kosztów związanych z próbą naprawy lub zmniejszenia wynikłej szkody, z pracą rzeczoznawców, roszczeniami poszkodowanego sąsiada czy – jeśli będzie to konieczne – również z kosztami obrony sądowej.
Poza ochroną tzw. mienia wynajmowanego, Ubezpieczony (najemca), posiada także ochronę OC w życiu prywatnym na terenie Polski. Przykładowo, polisa zadziała, gdy na parkingu zarysujemy inny samochód lub kiedy nasz pies ugryzie sąsiada…
Szybko i niedrogo.
Koszt polisy – od 48 złotych rocznie za ochronę do sumy gwarancyjnej 100 tys. PLN.
Można wybrać jeden z 7 wariantów sum ubezpieczenia, która może sięgnąć nawet do 2 mln złotych. To powinno wystarczyć nawet najbardziej wymagającym właścicielom lub przezornym najemcom.
Ważne, ubezpieczenie najemcy można aktywować niezależnie od tego, czy ubezpieczony posiada umowę najmu, dzierżawy, leasingu czy zwykłego użyczenia. Plusem ubezpieczenia najemcy jest również fakt, że można je zakupić drogą internetową nie wychodząc z domu. Polisę mogą wykupić także obcokrajowcy – do złożenia wniosku online potrzebny jest jedynie numer dowodu, paszportu lub prawa jazdy.
Aby poznać roczny koszt polisy, wystarczy wejść w intuicyjny kalkulator i podać podstawowe dane. Wszystko w kilka minut.
Polisa najemcy to znakomita alternatywa dla kaucji.
Kaucja pobierana jest zazwyczaj w momencie odbierania kluczy do mieszkania, albo jest doliczana do pierwszego czynszu, jako zabezpieczenie na poczet ewentualnych zniszczeń w mieszkaniu. Jej wysokość równa się zwykle miesięcznej opłacie za wynajem i może sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych. Znacznie tańszą opcją jest więc zakup polisy najemcy, stanowiącej często wystarczającą gwarancję dla właściciela wynajmowanego mieszkania, który w przypadku jej posiadania może odstąpić od pobrania kaucji.
Dzięki temu, że polisa OC zawierana jest na nazwisko Najemcy, a nie nieruchomość czy jej właściciela, dlatego nie stanowi ograniczenia dla osób, które planują zmianę mieszkania. Wynajem wiąże się z kosztami, które mogą znacząco wzrosnąć w przypadku uszkodzenia mienia, należącego do właściciela lokalu. Warto pomyśleć o tym zawczasu i nie ryzykować własnych pieniędzy. Jeśli chcesz uniknąć finansowych konsekwencji zalania sąsiada z dołu, czy zniszczenia mebli, pomyśl nad ubezpieczeniem najemcy.